Większość iglaków nie jest specjalnie wymagająca. Ich uprawianie nie przysparza kłopotów, jeśli posadzisz dany gatunek w odpowiednim miejscu – zarówno jeśli chodzi o nasłonecznienie jak i glebę – i będziesz dbać o ich regularne nawadnianie. Nie możesz również zapomnieć o nawozach – pomagają one prawidłowo rozwijać się roślinom, sprawiają, że pięknie się one prezentują oraz zwalczają choroby. Jaki nawóz pod iglaki? Jak powinieneś/powinnaś nawozić iglaki wiosną? Nawozy do iglaków w płynie – jakie preparaty warto wybrać i jak je stosować? Z tego artykułu dowiesz się wielu ciekawostek o nawozach.
Jaki nawóz do iglaków?
Odpowiedź na pytanie „Jaki nawóz do iglaków?” jest dość złożona. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji Twojej rośliny. Ogólne zasady nawożenia iglaków mówią o tym, że iglaki powinno się nawozić przynajmniej dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Wiele osób – zwłaszcza tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem – nie wie, że nawożenie iglaków wiosną, wygląda całkiem inaczej niż to pod koniec roku.
Zacznijmy od podziału nawozów. Są preparaty mineralne i organiczne. Te pierwsze zawierają konkretne pierwiastki: azot, fosfor, potas i inne składniki, które mają na roślinę dobry wpływ. Dany preparat ma w swoim składzie więcej jednego lub dwóch z wyżej wymienionych pierwiastków – ma to związek z porą roku. Kwestię tę omówimy w dalszej części artykułu. Nawozy organiczne to m.in. kompost. Znajdują się w nim bakterie, grzyby i owady, które mają dobroczynny wpływ na rozwój wszystkich roślin. Aplikuje się go bezpośrednio do gleby – roślina pobierze odpowiednie składniki swoim systemem korzeniowym. Jaki nawóz pod iglaki wybrać? Jeśli nie masz kompostu, to na rynku jest wiele gotowych mieszanek i preparatów, które tak jak kompost, użyźniają glebę i „karmią” rośliny.


Najlepszy nawóz do iglaków
Niestety, ale nie ma jednego, najlepszego nawozu do iglaków. Każdej roślinie będzie służył inny preparat. Najlepsze nawozy do iglaków jesienią będą pełne fosforu i potasu. Dobrze jeśli mają one w składzie również: magnez, miedź i żelazo. Taka mieszanka zabezpieczy Twoje rośliny przed nadchodzącymi mrozami. Jaki nawóz do iglaków na jesień wybrać? Wielu ogrodników poleca: Substral Nawóz jesienny do iglaków Magiczna Siła.
W tym okresie iglaki często brązowieją – może być to związane z naturalną zmianą koloru, która ma miejsce właśnie jesienią, ale może być to również wynikiem jakiejś choroby. Wtedy trzeba zastosować preparaty, które zwalczają przyczynę choroby. Brązowienie jest często spowodowane brakiem magnezu – wtedy wybierz preparat, który ma go dużo w składzie – np. Ogród Start, nawóz przeciw brązowieniu igieł.
Jeśli chodzi o nawożenie iglaków wiosną, to wybierze te specyfiki, które w składzie mają głównie azot – ten pierwiastek jest potrzebny roślinom w okresie wegetacyjnym. Jaki nawóz do iglaków sprawdzi się o tej porze roku? Często polecanym środkiem jest Substral, Magiczna Siła do iglaków. Jaki nawóz pod iglaki wiosną? Świetnie sprawdzą się te organiczne – warto jest stosować je właśnie w tym sezonie.
Nawóz do iglaków w płynie
Płynne nawozy są bardzo łatwe w użyciu. Na rynku znajdziesz preparaty, które musisz najpierw rozpuścić oraz gotowe nawozy do iglaków w płynie. Mają one często dozownik, który bardzo ułatwia ich aplikację. Nawozy w płynie można stosować zarówno prosto do gleby, jak i jako oprysk igieł – na opakowaniu konkretnego specyfiku zawsze jest podana instrukcja aplikacji. Jaki nawóz do iglaków w płynie na wiosnę polecają ogrodnicy? Najczęściej Target, nawóz do iglaków i tui w płynie. Jeśli chodzi o to, jaki nawóz do iglaków w płynie na jesień, to popularnym wyborem jest: Florovit, jesienny iglak.
Dla osób, które dopiero wchodzą w świat ogrodnictwa, nawożenie iglaków może wydawać się skomplikowane. Nie należy się jednak zniechęcać – zapamiętaj, że wiosną trzeba nawozić rośliny azotem, a jesienią fosforem i potasem. Przynajmniej raz w roku stosuj nawozy organiczne, takie jak kompost lub gotowe mieszanki ze sklepów ogrodniczych. Pamiętaj jednak, że nawożenie nie jest jedyną składową sukcesu. Musisz dbać również o ich nawodnienie, odpowiedni wybór miejsca – każdy gatunek ma inne preferencje związane z nasłonecznieniem i glebą. Ważna jest również kontrola igieł – jeśli widzisz, że robią się one brązowe (a nie wynika to np. ze słabego dostępu do promieni słonecznych wewnątrz korony), to kup preparat zapobiegający brązowieniu lub opryski grzybobójcze. A Ty jak dbasz o iglaki? Podziel się własnymi sposobami i wskazówkami w komentarzu – czekamy!