Jakie drzwi do wiatrołapu?

Wiatrołap jest powszechnie znany nie tylko z nowoczesnego budownictwa – to stary jak świat patent na zatrzymanie ciepła w domu. Wiatrołap nazywany jest też przedsionkiem – nie musi być osobnym pomieszczeniem. Stanowi rodzaj cieplnej przegrody między zewnętrzem a wnętrzem domu czy mieszkania. Czy w takim razie konieczne jest montowanie drzwi do wiatrołapu? A jeśli tak, na jakie drzwi do wiatrołapu warto się zdecydować?

Producenci drzwi oferują wiele możliwości i opcji – jakie drzwi do wiatrołapu zdecydujemy się zamontować, zależy jedynie od nas. Dzisiaj większym zainteresowaniem cieszą się wersje szklane, jednak nie są one punktem obowiązkowym każdego realizowanego projektu budowlanego.

Co po są potrzebne drzwi do wiatrołapu?

Zmienna pogoda oraz duże dobowe amplitudy temperatur niemal wymuszają na projektantach budynków mieszkalnych o zadbanie o zapewnienie optymalnych warunków termicznych. Drzwi do wiatrołapu mają stanowić dodatkową barierę, którą chłodne powietrze będzie musiało sforsować, jeśli będzie chciało dostać się do wnętrza. Już sam wiatrołap zmniejsza straty ciepła, a tym samym koszty związane z ogrzewaniem budynku. Posiadanie drzwi do wiatrołapu zwiększa komfort korzystania z wejścia podczas zimowych miesięcy, kiedy wchodzenie i wychodzenie związane jest z nagłym, sporym wyziębianiem się domu. Drzwi do wiatrołapu stanowią dodatkowe zabezpieczenie, na które warto postawić. Ponadto taki dodatek będzie świetnie wpasowywał się również w nowoczesne trendy w wyposażaniu wnętrz.

Jakie drzwi do wiatrołapu zewnętrznego, jakie do wewnętrznego?

W nowoczesnym budownictwie przedsionek pełni nie tylko praktyczną funkcję, ale również dekoracyjną – szczególnie, jeśli wiatrołap jest wyodrębniony czy podkreślony w samej bryle. Dzisiaj takie elementy zwykle są całe oszklone nieco na kształt dawniejszych oranżerii – z tego względu w takiej architekturze często stosowane są drzwi do wiatrołapu przeszklone. Jeśli chodzi o dobrze dopasowane, markowe szklane drzwi do wiatrołapu, cena ich będzie oczywiście wyższa niż standardowych, drewnianych czy drewnopodobnych. Zwykle są one przygotowywane na indywidualne zamówienia pod konkretny projekt budowlany. Z drugiej strony szklane drzwi do wiatrołapu to element niezwykle designerski, zmieniający każdy projekt nawet prostego domu w małe dzieło sztuki architektonicznej.

Nowoczesne drzwi do wiatrołapu – kwestie techniczne

Tak naprawdę wybór drzwi do wiatrołapu jest bardziej dzisiaj kwestią gustu i aranżacji wnętrza czy utrzymania jednorodnego stylu, niż kwestią czysto techniczną. Wiatrołap dalej jest funkcjonalny, spełnia coraz częściej rolę niewielkiej garderoby, wyposażany jest w wieszaki, czasem szafę czy wygodne siedzisko do zakładania butów. Jednak nawet nowoczesne drzwi do wiatrołapu pod względem technicznym czy związanym z prawem budowlanym nie są kłopotliwe. Prawo budowlane nie wymaga specjalnych materiałów, z jakich miałyby być wykonane, a ich szerokość określa dość standardowo – na około 90 cm. Obostrzenia dotyczą jedynie drzwi wejściowych – te nie mogą być węższe, niż 90 cm. W przypadku nowoczesnych drzwi do wiatrołapu ta szerokość zwykle jest konsekwentnie powtarzana w każdych kolejnych drzwiach.

Najciekawsze nowoczesne drzwi do wiatrołapu

Nowoczesne drzwi do wiatrołapu są w stanie trafić w każdy gust, a to ze względu na nieograniczone możliwości materiałowe i stylistyczne. Najczęściej jednak wstawia się dzisiaj szklane drzwi do wiatrołapu, aby wizualnie zwiększyć dostępną przestrzeń, aby zniwelować ilość sztucznych barier w postaci ścian czy zamkniętych przestrzeni. Stosując szklane drzwi do wiatrołapu zyskujemy przejrzystość i czytelność układu mieszkania, nie tracąc przy tym czysto funkcjonalnych kwestii – wciąż drzwi odgradzające wejście od części mieszkalnej zatrzymuje wpadające z zewnątrz zimno. To także możliwość ciekawego i nietuzinkowego zagospodarowania posiadanej przestrzeni. W przypadku szklanych drzwi do wiatrołapu cena będzie zależna od wielkości i rodzaju szkła. Im większa powierzchnia szklanych drzwi do wiatrołapu, tym cena też będzie wyższa. Szacunkowo standardowe drzwi o szerokości 90 cm będą zaczynać się w granicach około 1 000 złotych wzwyż.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze