Jak zrobić wieszak na narzędzia ogrodowe?

Sprzęt oraz narzędzia, których używasz w ogrodzie powinny mieć swoje stałe miejsce. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie są i nie stracisz czasu na ich poszukiwanie.  Dziś pokażemy ci, jak zrobić wieszak na narzędzia ogrodowe samodzielnie. Bardzo możliwe, że potrzebne deski masz w domu, więc koszty, które poniesiesz będą minimalne, a satysfakcja z samodzielnie wykonanej pracy nie do przecenienia. 

Jak zrobić wieszak na narzędzia ogrodowe – wskazówki

Aby wykonać wieszak na narzędzia ogrodowe będziesz potrzebować:

 • dwie deski o długości około 100 cm, które wyznaczą szerokość wieszaka

Sprawdź, ile miejsca masz na ścianie, bo od tego będziesz zależeć to, jak szeroki może być wieszak. Deski powinny mieć grubość 2-3 cm i szerokość 8-12 cm.

 • dwie deski o długości około 30 cm, którymi połączysz dłuższe deski i stworzysz ramę o kształcie prostokąta (w naszym wypadku jego boki wynoszą 100 x 30 cm)
 • krótkie deski na uchwyty 

Ich długość (czyli głębokość uchwytów) powinna wynosić 15 cm, szerokość uzależniona jest od szerokości długich desek (mogą być nieco węższe). W naszym przypadku długa deska ma szerokość 10 cm, więc taka będziesz szerokość uchwytów. Najlepiej wszystkie elementy docinać z tych samych desek. 

Pomiędzy uchwytami musisz zrobić przerwę o szerokości minimum 12 cm. Zatem to, ile zmieścisz ich na swoim wieszaku zależeć będzie od tego, jak długi wieszak możesz powiesić na ścianie.

 • klej do drewna (wybierz dowolny wodoodporny klej – w garażu lub komórce może być wilgoć)
 • wkręty do drewna o długości 6-7 cm do przymocowania uchwytów oraz krótsze do zbudowania stelaża
 • haczyki do drewna
 • haczyki/wkręty do przymocowania wieszaka na ścianie
Źródło: homeden.pl

Dodatkowo powinieneś mieć:

 • piłkę do drewna
 • wkrętarkę
 • papier ścierny (ziarnistość 150-200)
 • impregnat 
 • miarkę i poziomicę

Po przycięciu wszystkich desek, musisz je przygotować do malowania. W tym celu wyszlifuj je, by ich powierzchnia była całkowicie gładka. Jeśli używasz starych desek, np. z czasów budowy domu lub ogrodzenia, oczyść je i wysusz. W zależności od tego, jaki impregnat wybierzesz, będziesz musiał pomalować deski 2 lub 3 razy. 

Gdy drewno jest gotowe, możesz przystąpić do skręcania wieszaka. 

 1. Najpierw połącz ze sobą deski tak, by utworzyły prostokąt. Krótsze deski będą przylegać do ściany. Do połączenia desek użyj krótkich wkrętów. W każdym z czterech rogów wykorzystaj 3 wkręty. 
 2. Odmierz równe odległości pomiędzy wieszakami. Dla ułatwienia możesz zrobić na desce oznaczenia przy pomocy kredy lub ołówka stolarskiego. 
 3. Do wykonania każdego uchwytu będziesz potrzebować dwóch deseczek. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić około 3 cm – sprawdź, jak szerokie są trzonki w twoich narzędziach i to do nich dopasuj te na stelażu.
 4. Przyklej uchwyty klejem do drewna do górnej długiej deski, a gdy klej wyschnie przykręć dwoma wkrętami. 
 5. Na dolnej desce pomiędzy uchwytami (tak, by nie przykrywały ich narzędzia) możesz przymocować haczyki, na których zawiesisz mniejsze rzeczy, np. rękawice ogrodowe albo krótkie narzędzia (sekatory, nożyce do trawnika). 
 6. Gotowy wieszak zawieś na ścianie. Użyj poziomicy, aby przymocować go prosto.

Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Do szlifowania drewna załóż okulary oraz rękawice ochronne. Postaraj się malować drewno przy otwartych drzwiach garażu lub w ogrodzie, bo zapach impregnatu jest drażniący dla błon śluzowych nosa i może powodować ból głowy

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze