Czosnek zimowy – uprawa, sadzenie, odmiany

Czosnek to nieocenione warzywo. Zaraz obok cebuli to najpopularniejsza roślina w wielu kuchniach świata. Nie dość, że dodaje wyraźnego charakter przyrządzonym potrawom, to dzięki jego właściwościom, uznawany jest za naturalny antybiotyk. Doskonale wspomaga leczenie w przypadku infekcji wirusowych, obniża gorączkę, a do tego ma właściwości odmładzające, dzięki dużej zawartości antyutleniaczy. 

Jest wiele rodzajów czosnku, w tym czosnek zimowy. O tym, jak odróżnić czosnek zimowy od wiosennego, decydują pędy kwiatostanowe. Jego nazwa związana jest, z tym że w trakcie zimy pozostaje on w ziemi. Wiele odmian czosnku zimowego, różni się między sobą poszczególnymi właściwościami, a szczególnie wielkością główki. O tym, jak wygląda uprawa czosnku zimowego, opowiemy w poniższym artykule. Dowiedz się jak sadzić czosnek zimowy i wiele więcej.

Uprawa czosnku zimowego – jak robić to prawidłowo?

Uprawa czosnku zimowego nie należy do najłatwiejszych, ale pamiętając o kilku najważniejszych wskazówkach, bez problemu uda nam się wyhodować roślinę i cieszyć się własnym czosnkiem. Wiemy już jak odróżnić czosnek zimowy od wiosennego. Sadzenie czosnku zimowego wymaga bardzo dobrej gleby o dużej zawartości próchnicy oraz takiej, która będzie lekka i przewiewna. Pozwoli to na uregulowanie stosunków wodnych, co przeniesie się na lepsze nawodnienie rośliny. Jest to szczególnie ważne, bo czosnek zimowy wymaga dużej ilości wody. Jeśli chodzi o pH gleby, to raczej wybierajmy podłoże o odczynie obojętnym z pH w granicy 6,8.

Jak sama nazwa wskazuje, czosnek zimowy wytrzymuję całą zimę w gruncie, nie wymaga dodatkowego okrycia. Świetnie radzi sobie w takich warunkach. Jego wzrost zaczyna wiosną, gdy temperatura wzrasta do około 3-5°C. W uprawie czosnku zimowego bardzo ważne jest nawożenie gruntu, na którym posadzone są rośliny. Należy zastosować kompost, najlepiej w dawce 4 kg kompostu na metr kwadratowy obszaru uprawnego. Wiele osób zastanawia się jak sadzić czosnek zimowy, a konkretnie czy można sadzić czosnek dwa razy do tego samego gruntu? Podczas  sadzenia czosnku zimowego nie jest to zalecane, najlepiej w międzyczasie wykorzystać podłoże do innych warzyw, na przykład ogórków lub kapusty. Po wzroście rośliny trzeba koniecznie jednorazowo nawozić azotem. 

Jak sadzić czosnek zimowy?

Do sadzenia czosnku zimowego należy wybierać średniej wielkości ząbki lub duże. Wszystko po to, aby zwiększyć szansę na jak najlepszy plon. Warto zdecydować się na czosnek o płaskich główkach, koloru różowego lub fioletowego. Zaleca się, aby czosnek zimowy sadzić w drugiej połowie października. Jest to jednak orientacyjny termin, wszystko zależy od pogody. O czym należy pamiętać  podczas sadzenie czosnku zimowego? Ważne, aby zasadzony czosnek zdążył wypuścić korzenie przed pierwszymi mrozami. Niepożądane są także zbyt duże korzenie, które w czasie zimy mogą przemarznąć i w efekcie z naszych sadzonek nic nie będzie. Na powstanie zawiązki korzeni potrzeba jest około 3-4 tygodni. Poznaj odmiany czosnku zimowego i wiele więcej.

Jeśli chodzi o odległości, na jakie sadzić czosnek zimowy, to przyjmuje się, że rzędy powinny być odległe od siebie o około 20-30 cm, natomiast rozstawienie w rzędzie pomiędzy kolejnym zasadzonym ząbkiem powinno wynosić około 6-10 cm. Oczywiście nie będzie to miało zastosowania w przypadku, jeśli sadzimy czosnek zimowy na mniejszych powierzchniach, na przykład doniczkach czy korytach. Same ząbki umieszczamy w glebie na głębokości około 5-8 cm, piętką w dół. 

Kiedy wykopać czosnek zimowy?

Najlepszym momentem na, to kiedy wykopać czosnek zimowy jest początek lipca. Łatwo zauważyć najbardziej odpowiedni czas na wykopki po liściach, które zaczynają więdnąć. Warto wiedzieć, że w przypadku czosnku zimowego zdecydowanie lepiej zebrać go wcześniej, niż za późno. Jeśli nie zbierzemy go w odpowiednim momencie lub nawet wcześniej, to główka może się rozpaść i ponownie ukorzenić w ziemi. Po zbiorze, kiedy wykopiemy czosnek zimowy, należy go suszyć przez kilka dni. 

Odmiany czosnku zimowego 

Czosnek zimowy jest najczęściej sadzonym czosnkiem. Z tego powodu jest zdecydowanie więcej odmian, na które warto zwrócić uwagę. Najbardziej popularne odmiany czosnku zimowego to: Orkan, Arkus i Zawart, które cechują się bardzo dużymi główkami. Nieco mniejsze ząbki posiadają odmiany  Mega i Orlik. To jak odróżnić czosnek zimowy od wiosennego to właśnie wielkość główek i ilość ząbków. Czosnek zimowy ma mniej ząbków, ale są one większe od ząbków wiosennych. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze