Szlifierka kątowa, oscylacyjna, mimośrodowa czy stołowa – jaki sprzęt wybrać?

W każdym domowym warsztacie przyda się szlifierka. Dzięki niej możemy wygładzić obrabiane powierzchnie, usunąć zabrudzenia czy rdzę i nadać ostateczny kształt powierzchni – niezależnie od rodzaju materiału. Taki sprzęt wykorzystamy podczas majsterkowania, w tym do tworzenia różnych konstrukcji. Przed zakupem musimy jednak upewnić się, jakie narzędzie wybrać. W artykule podpowiemy, do czego służą wybrane szlifierki.

Kątówka to narzędzie mające uniwersalne zastosowanie

Szlifierki kątowe są polecane do wielu prac wykonywanych w domu. Przydadzą się zarówno w czasie majsterkowania, jak i remontu czy wykonywania drobnych napraw. Za ich pomocą możemy ciąć wiele materiałów oraz wyrównywać ich powierzchnię, aby nadać im pożądany kształt.

Sprzęt wykorzystamy na przykład do:

⦁ szlifowania prętów zbrojeniowych, płyt tarasowych albo balustrad ogrodowych,

⦁ wygładzania zadziorów i ostrych punktów w miejscach łączenia materiałów,

⦁ konserwacji samochodów, gdy niezbędne jest usunięcie rdzy bądź usunięcie uszkodzeń powypadkowych,

⦁ przecinania profili w celu wykonania sufitu podwieszanego.

Szlifierka

Szlifierka kątowa jest szeroko wykorzystywana dzięki temu, że pasują do niej różne tarcze, w tym:

⦁ ścierne (listkowe) – przydają się do obróbki drewna oraz metalu,

⦁ łańcuchowe – dzięki nim szybko przetniemy wyroby drewniane,

⦁ półelastyczne – przeznaczone głównie do wygładzania powierzchni,

⦁ diamentowe, a więc najbardziej wytrzymałe, dzięki czemu posłużą nam do cięcia betonu, gresu, glazury, a nawet szkła.

Decydując się na takie urządzenie, dobrym wyborem jest szlifierka kątowa z regulacją obrotów. Dzięki niej dopasujemy prędkość pracy do obrabianego materiału. Inne funkcje, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem, to 3 pozycje uchwytu, ułatwiające obsługę urządzenia, beznarzędziowa regulacja osłony tarczy, a także system Anti-Kickback stosowany w narzędziach RYOBI, pozwalający na automatyczne wyłączenie sprzętu po zablokowaniu się tarczy.

Dowiedz się więcej na temat szlifierek do drewna, metalu czy gipsu.

Szlifierka oscylacyjna gwarantuje idealne wykończenie powierzchni

Szlifierki oscylacyjne wyróżniają się tym, że posiadają płaską stopę w kształcie prostokąta albo trójkąta, która wykonuje ruch wahadłowy. Dzięki temu możemy łatwo obrobić trudno dostępne powierzchnie jak na przykład narożniki. Urządzenie najczęściej stosuje się w przypadku elementów drewnianych.

Sprzętu użyjemy między innymi do:

⦁ dokładnego wypolerowania wstępnie oszlifowanej powierzchni, np. w przypadku blatów meblowych,

⦁ usunięcia z materiału uporczywych zabrudzeń bądź resztek zaschniętego lakieru,

⦁ precyzyjnej pracy nie tylko w drewnie, ale również w metalu, co zapewniają niewielkie drgania oraz mała częstotliwość ruchów.

W sprzętach RYOBI zastosowano cyklonowy system odsysania, a także mocowanie papieru ściernego za pomocą rzepów bądź zacisków. Pamiętajmy, aby wybrać urządzenie z odpowiednią liczbą oscylacji – najczęściej jest to 19-27 tys. na minutę.

Szlifierka mimośrodowa – alternatywa względem szlifierki oscylacyjnej

Szlifierka mimośrodowa pracuje w oparciu o ruch obrotowy oraz wahadłowy, dzięki czemu nie tylko obraca się wokół własnej osi, ale również wychyla na boki. Dzięki temu możemy wygładzić zarówno proste, jak i zakrzywione, wypukłe i wklęsłe płaszczyzny. Urządzenie, w porównaniu do szlifierki oscylacyjnej, działa szybciej i precyzyjniej. Dzięki gumowej osłonce skutecznie tłumione są wibracje, co sprawia, że sprzętem operuje się pewnie i wygodnie.

Takie narzędzie wykorzystamy do polerowania oraz szlifowania elementów:

⦁ drewnianych, w tym mebli czy drzwi,

⦁ metalowych i lakierowanych – sprzęt posłuży nam na przykład do wygładzenia lakieru samochodowego,

⦁ szpachlowanych, a więc między innymi ścian i sufitów.

Mężczyzna polerujący drewno

Przy zakupie musimy zwrócić uwagę na mimośrodowość, a więc odchylenie stopy szlifierki od punktu obrotu – jej wartość to zwykle 5 mm. Ponadto ważne jest wyposażenie w system odsysania pyłu oraz nasadkę do mocowania papieru ściernego na rzepy.

A może szlifierka stołowa? Sprawdź zastosowanie

W odróżnieniu od powyżej opisanych sprzętów, szlifierki stołowe możemy przytwierdzić do blatu albo stołu roboczego – służą do tego śruby mocujące i otwory w stopie. Dzięki temu ograniczone są drgania podczas pracy, co wpływa na wysoki komfort użytkowania.

Zaletą urządzeń jest również to, że są one zwykle wyposażone w dwie tarcze. W efekcie możemy:

⦁ wykorzystać ściernice o różnej gradacji, co ułatwi nam na przykład wygładzenie powierzchni mebli,

⦁ przeprowadzić dwie kolejno następuje po sobie operacje szlifowania oraz polerowania bez konieczności wymiany tarcz, co usprawnia domowe majsterkowanie.

Szlifierka stołowa najczęściej służy do ostrzenia narzędzi czy przyborów kuchennych, takich jak noże. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby wykorzystać ją również do:

⦁ oczyszczenia powierzchni z brudu albo rdzy,

⦁ jej wyfrezowania w celu uzyskania określonych zdobień,

⦁ usunięcia zadziorów,

⦁ zmniejszenia grubości materiału,

⦁ obróbki krawędzi.

Kupując taki sprzęt, dobrze, aby poza dwiema tarczami miał on również trwałą, wykonaną z aluminium stopę. Poprawia ona stabilność urządzenia podczas eksploatacji oraz szybki, które ochronią nas przed opiłkami metalu czy wiórami drewna. Szybkość i wydajność zapewniają odpowiednio duża prędkość – powinna ona wynosić około 2800 obrotów na minutę.

Mamy wybrany typ szlifierki – na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?

Jeśli chcemy zakupić do domowego warsztatu narzędzia służące do szlifowania i frezowania, powinniśmy kierować się rodzajem i zakresem prac, do których przydadzą się nam takie sprzęty.

Weźmy pod uwagę:

⦁ średnicę tarczy – w przypadku majsterkowania w zupełności wystarczy 115-125 mm, co pozwoli szybko wykonać prace konstrukcyjne, remontowe lub naprawcze,

⦁ rodzaj silnika – polecany jest bezszczotkowy, który wyróżnia wysoka wydajność, możliwa dzięki pracy w szerokim zakresie prędkości obrotowych, a także mała awaryjność i duża ekonomika w wyniku niskiego zużycia energii,

⦁ rozwiązania poprawiające komfort użytkowania oraz zwiększające bezpieczeństwo – obok wyżej wspomnianych, chodzi na przykład o nakrętkę mocującą, która pozwala na szybką wymianę tarcz, a także o dwustopniowy wyłącznik zapobiegający przypadkowemu uruchomieniu urządzenia.

Duże znaczenie ma też rodzaj zasilania. Gdy wybierzemy elektryczne, efektem jest duża moc, ale podczas pracy może nam przeszkadzać kabel oraz ograniczenia związane z bliskością gniazdka. Dlatego interesująca alternatywa to narzędzia akumulatorowe, które są lekkie i poręczne, dlatego pozwalają na szybkie przenoszenie i wygodną pracę w każdym miejscu, nawet niewielkim pomieszczeniu. Brak emisji spalin, a także cicha praca wpływa na to, że takie urządzenia są przyjazne dla środowiska oraz otoczenia. W urządzeniach RYOBI mamy do dyspozycji wydajną baterię, którą możemy zastosować w wielu urządzeniach, a technologia Max Power gwarantuje moc odpowiednią do zastosowań domowych.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze