Jak urządzić garaż – inspiracje

Dla wielu przedstawicieli płci brzydkiej, którzy lubią majsterkować, dobrze urządzony garaż, jest miejscem, bez którego dom nie może się obyć. Niestety, przywiązuje się mu znacznie mniejszą uwagę niż do innych, ważniejszych pomieszczeń. Tego typu praktyka, choć bardzo częsta, jest niesłuszna. Garaż, najczęściej jest niewielkim pomieszczeniem, a jego odpowiednia aranżacja sprawia, że tak mała powierzchnia zostanie efektywnie wykorzystana.

Jak urządzić garaż, czyli zacznijmy od początku.

Głównym zadaniem garażu jest parkowanie w nim samochodu i bezproblemowe poruszanie się wokół niego, dlatego podstawową czynnością, od jakiej powinniśmy zacząć, jest wyznaczenie miejsca lub miejsc postojowych, w zależności od tego, czy dysponujemy jednym, czy dwoma autami. Przyjmuje się, że optymalny rozmiar miejsca postojowego powinien wynosić 2,3 × 5 m. Taka wielkość eliminuje problemy z wypakowaniem bagaży z bagażnika pojazdu oraz ewentualnymi, drobnymi naprawami.

Oprócz miejsca postojowego, w garażu, powinno znaleźć się miejsce na mały warsztat, w którym znajdują się potrzebne narzędzia. Warto zrobić ich krótką listę. W tym miejscu należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ma być docelowe przeznaczenie aranżowanego pomieszczenia? Czy ma to być głównie miejsce parkingowe i miejsce drobnych napraw, czy nasze potrzeby majsterkowania sięgają znacznie dalej i potrzebujemy urządzić w garażu, np.: mały warsztat stolarski?

Te dwa zagadnienia, są punktem wyjścia do urządzenia garażu. Musimy określić nasze „potrzeby garażowe”, dzięki czemu późniejszy dobór mebli i dalsze planowanie miejsca powinno być znacznie łatwiejsze.

Warto również podkreślić, że praktycznie każde pomieszczenie można urządzić i zaaranżować do swoich potrzeb, nawet taki garaż, który został zbudowany osobno. Na rynku istnieje wiele firm, które w atrakcyjnej cenie oferują tego typu konstrukcje. Jedną z takich firm jest Transtal. Garaże Transtal, są atrakcyjnie wycenione, a wiele opinii potwierdza, że otrzymany produkt, jest niezłej jakości.

Zagospodarowanie garażu to dopiero początek, ale co dalej?

W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na sprytnych rozwiązaniach, jakie możemy zastosować w tak charakterystycznym pomieszczeniu. Warto zastanowić się nad maksymalnym zagospodarowaniem ścian oraz sufitu. W sprzedaży jest wiele pojemników i wieszaków, które możemy wykorzystać, montując je do wspomnianych powierzchni.

Również meble garażowe lub warsztatowe, jakie zamierzmy kupić, powinny być przemyślane. Lepiej kupić sprytną szafkę, która otwiera się na kilka sposobów, niż kilka szaf, które zabierają więcej miejsca. W garażu maksymalne wykorzystanie przestrzeni to podstawa.

Jeśli w garażu mamy dużo miejsca, możemy pomyśleć nad umieszczeniem w nim, prawdziwego stołu warsztatowego, który podczas wszelkiego rodzaju prac, na pewno okaże się niezbędny.

Urządzanie garażu, czyli postaw na sprawdzone rozwiązania

Czasami nie warto wymyślać koła na nowo. Dokładnie tak samo jest w przypadku urządzania garażu. Na rynku znajdziemy wiele mebli lub systemów przechowywania, które są dedykowane do małych pomieszczeń. Szafki narzędziowe, regały, pojemniki czy wieszaki, to wszystko przy odpowiednim ich wyborze, sprawi, że na bardzo małej powierzchni, zmieścimy imponującą ilość rzeczy. Możemy również pokusić się o własnoręczne wykonanie wielu przyborów i tak np.: zrobienie wieszaka na narzędzia ogrodowe, może okazać się zadaniem prostym oraz bardzo satysfakcjonującym.  

Nowoczesny garaż w środku to przede wszystkim garaż przemyślany i wyposażony w nowoczesne rozwiązania.

Dobrze urządzony garaż — jak powinien wyglądać?

Dobrze urządzony garaż, to przede wszystkim garaż spełniający nasze potrzeby. Urządzając tak małe pomieszczenie, nie musimy sugerować się, aranżacją podobnego pomieszczenia u sąsiada. Sąsiad ma duży stół montażowy i wiele narzędzi do pracy w drewnie? Po co nam one, skoro my w drewnie pracować nie będziemy? Nasz garaż jest dla nas i to nasze potrzeby w tym przypadku są najważniejsze.

Dla wielu mężczyzn garaż jest ich miejscem, do którego płeć piękna powinna mieć jak najmniejszy dostęp. Nie dziwi więc, że za jego urządzanie zabierają się głównie mężczyźni. Od samego początku aranżacja tak małego pomieszczenia powinna przebiegać w przemyślany sposób. Czasami źle podjęta decyzja, może być trudna do odwrócenia w skutkach z powodu zbyt małej liczby miejsca, a właśnie takich sytuacji chcemy uniknąć.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze