Jaki piec gazowy do domu 120 m², 160 m², 170 m², 180 m², 200 m²?

Kotły gazowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, wszystko ze względu na ich ekonomiczność, bezpieczeństwo, łatwość w obsłudze oraz aspekty ekologiczne. Co ważne, piece gazowe są bezobsługowe. Dobrze dobrane i odpowiednio  ustawione będą służyć przez wiele lat. Ważne jest jednak odpowiednie dobranie pieca gazowego do powierzchni domu. Jeśli wybierzemy zbyt małą moc, nie będzie on w stanie odpowiednio ocieplić pomieszczeń, z kolei, zbyt duża moc sprawi, że pobór gazu będzie znacznie wyższy, a my sami otrzymamy wyższe opłaty. Jaki piec gazowy do domu 120 m² będzie najlepszy? A jaki piec gazowy do domu 200 m² sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy.

Jaki piec gazowy do domu 120 m² – na co zwrócić uwagę?

Jeśli posiadamy dom o łącznej powierzchni 120 m², to bez wątpienia przy jego budowie lub wymianie ogrzewania, narodziło się pytanie dotyczący tego jaki piec gazowy? Do domu 120 m² należy wybrać odpowiednią moc, aby optymalnie i szybko ogrzać całą powierzchnię. Wybór powinniśmy rozpocząć od pytania, czy mamy wystarczająco dużo miejsca na piec gazowy stojący? Jeśli nie, to żaden problem, wówczas należy rozważyć opcję pieca gazowego wiszącego. Te wolnostojące uznawane są za bardzo wytrzymałe, z kolei te wiszące są kompaktowe. Druga ważna kwestia dotyczy tego, czy decydujemy się na piec jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny.

Decydując się na to, jaki piec gazowy do domu 120 m², warto wybrać dwufunkcyjny, który będzie podgrzewał wodę dopiero po odkręceniu ciepłego kurka w kranie. Jeśli chodzi o moc pieca gazowego, to wszystko zależy od liczby osób w domu oraz ilości łazienek. Przyjmuje się, że dla rodziny 4-osobowej, która mieszka w domu o powierzchni 120 m² najlepiej zdecydować się na piec gazowy o mocy 19-25 kW. 

Jaki piec gazowy do domu 160 m²?

Właściciel domów bardzo często zastanawiają się ile kW potrzeba na ogrzanie konkretnej powierzchni domu. Bardzo często pojawia się również pytanie, jaki piec gazowy do domu 160m2 należy wybrać, żeby uzyskać jak najlepszy komfort? Wszystko zależy od tego, czy nasz dom jest ocieplony i został pobudowany stosunkowo niedawno, a może jesteśmy właścicielami nieco starszych budynków. Wiele czynników ma wpływ na to, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło. Warto wiedzieć, że na pytanie, jaki piec gazowy do domu 160m2 – nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Przyjmuje się, że na ogrzanie takiej powierzchni na każde 10m2 potrzeba około 0,6 kW mocy. Przy czym, w domach budowanych według nowoczesnych rozwiązań, energooszczędnych może być to lekko zawyżona. 

Jaki piec gazowy do domu 170m2?

Tak naprawdę, nie tylko wielkość powierzchni wpływa na ostateczny wybór tego, jaki piec gazowy. Do domu 170m2 przykładowo, należy wziąć również pod uwagę również ilość  osób, która mieszka w domu, ilość łazienek, grubość warstwy izolacyjnej, która została zastosowana, liczba okien i ich szczelność, a także wysokość sufitu. W internecie można znaleźć bardzo dokładne i szczegółowe kalkulatory zapotrzebowania na ciepło, które uwzględnią indywidualne cechy każdego domu. Zastanawiając się nad tym, jaki piec gazowy do domu 170m2 wybrać, warto sięgnąć po takie kalkulatory. 

Jaki piec gazowy do domu 180 m² – kondensacyjny czy tradycyjny?

Jeśli chodzi o moc i o to, jaki piec gazowy do domu 180 m² sprawdzi się najlepiej, to tak jak wspomnieliśmy wyżej, warto posłużyć się specjalnymi kalkulatorami zapotrzebowania na ciepła. Istotną kwestią przy wyborze pieca, jest wariant, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Jeśli szukamy nowoczesnych technologii, to warto wybrać piec gazowy kondensacyjny. Cechuje się on nieco wyższą sprawnością w porównaniu do pieców tradycyjnych. Woda ogrzewana jest za pomocą ciepła, jakie wytwarza się podczas skraplania się pary wodnej, pochodzącej ze spalin, dzięki czemu jest mniejszy pobór gazu. Niestety jest on znacznie droższy niż piec gazowy tradycyjny. Zastanawiając się jaki piec gazowy do domu 180 m², warto pomyśleć właśnie o piecu kondensacyjnym, który pomoże na takiej powierzchni ograniczyć nieco pobór gazu. 

Jaki piec gazowy do domu 200 m²?

Przyjmuje się, że w domach o powierzchni większej niż 200 m² powinny mieć moc powyżej 25 kW. Jeśli chodzi o konkretny wybór, jaki piec gazowy do domu 200 m², to warto wybrać, piec wolnostojący, kondensacyjny i jednofunkcyjny. Zapewni to optymalne ogrzanie domu. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze