Ile żeberek grzejnika aluminiowego na 1m2?

Jakość zastosowanego w domu ogrzewania nie zależy jedynie od źródła ciepła czy rodzaju zastosowanego opału. Niemałe znaczenie ma sam nośnik ciepła – w przypadku tradycyjnych grzejników ilość żeberek, w jakie wyposażony jest grzejnik. Aby pomieszczenie było dobrze dogrzane, ile żeberek grzejnika aluminiowego na 1m2 będzie optymalne dla danego pomieszczenia.

Nawet w nowoczesnych domach, w których króluje ogrzewanie podłogowe czy na podczerwień, w niektórych pomieszczeniach rezygnuje się z niego na rzecz tradycyjnych grzejników żeberkowych. Aby taki grzejnik należycie spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowany do wielkości pomieszczenia. Dopasowywanie wielkości grzejnika „na oko” nigdy nie jest dobrym pomysłem – warto wesprzeć się na podstawowych obliczeniach.

Ile żeberek grzejnika aluminiowego na 1m2 wystarczy do ogrzania pomieszczenia?

Grzejniki aluminiowe wciąż są jednymi z najchętniej wybieranych ze względu na swoje właściwości oraz na możliwość dopasowania ich zarówno do pieca gazowego czy tego zasilanego paliwami stałymi. Mimo wzrostu cen nadal grzejniki aluminiowe uważane są za stosunkowo tanie, a w dodatku za trwałe, nierdzewne, lekkie, szybko nagrzewające się, a więc i szybko oddające ciepło – w przeciwieństwie do wykorzystywanych przed nimi grzejników stalowych. Efektywne nagrzanie pomieszczenia będzie jednak zależeć od tego, ile żeberek grzejnika aluminiowego na 1m2 zostanie zamontowanych. Fachowcy już na podstawie projektu budynku są w stanie oszacować, jaki grzejnik aluminiowy – ile żeberek na m2 – należy zakupić.

Zazwyczaj ile żeberek na metr kwadratowy wystarcza?

Wydajność grzejników aluminiowych jest bardzo dobra, jednak trzeba liczyć się z tym, że im większe pomieszczenie, tym szerszy grzejnik będzie niezbędny do ogrzania jego powierzchni. Przyjmuje się, że standardowa wielkość aluminiowego grzejnika to dziesięć żeberek. W ten sposób otrzymujemy grzejnik o wymiarach – mniej więcej – 0,55 m wysokości, 0,75 m szerokości oraz 0,85 głębokości. Oczywiście poszczególne wymiary mogą się nieco różnić w zależności od producenta. Zdarzają się różne grubości samych żeberek, szczególnie w przypadku mniejszych, np. czterożebrowych grzejników – ich standardowa szerokość mieści się w zakresie od 0,4 do 0,5 m. Tak prezentujące się modele są modelami tradycyjnymi, przeznaczonymi do instalowania ich pod oknem. Jednak ile żeberek grzejnika aluminiowego na 1m2 potrzeba do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych?

Ile żeberek grzejnika aluminiowego na 1m2, czyli jaki grzejnik zamontować w pokoju 20m2?

Wybierając grzejnik aluminiowy warto wcześniej przemyśleć, ile żeberek na metr kwadratowy będzie potrzebne, aby szybko ogrzać pomieszczenie o konkretnej powierzchni, na przykład dwudziestu metrów kwadratowych. Przyjmuje się, że grzejnik aluminiowy – to, ile żeberek na m2 jest w stanie podołać temu zadaniu – obliczany jest w stosunku jeden do jednego. Oznacza to, że jedno żeberko grzejnika będzie w stanie średnio ogrzać jeden metr kwadratowy. W takim wypadku do efektywnego ogrzania pokoju o powierzchni dwudziestu metrów kwadratowych przyda się grzejnik o dwudziestu żeberkach lub nawet nieco większy.

Ile żeberek grzejnika aluminiowego na 1m2 będzie kosztować?

Cena grzejników aluminiowych bardzo się zmieniła w ostatnim czasie. Jeszcze dwa-trzy lata temu za pojedyncze żeberko grzejnika trzeba było zapłacić około 40 złotych, za podstawowy grzejnik – około 160 zł. Dzisiaj w sklepach ogólnobudowlanych można znaleźć dziesięciożeberkowe grzejniki aluminiowe w cenie od ok. 200 złotych, warto jednak przed zakupem sprawdzić ich dokładne parametry. Z roku na rok zmienia się bowiem oferta producentów, oferujących coraz lepsze materiały i dodatkowe systemy, zapewniające lepszą dystrybucję ciepła. To z kolei oznacza, że to, ile żeberek na metr kwadratowy będzie niezbędne, nie zawsze będzie pokrywać się z szacowaną ceną. Warto pamiętać, że w ofercie można znaleźć również znacznie droższe grzejniki dekoracyjne.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze