Ile potrzeba worków wylewki na 1 m²?

Wylewka betonowa, inaczej nazywana także jastrychem lub szlichtą to nic innego, jak materiał, który ma za zadanie wygładzić, zaizolować oraz wyrównać teren, najczęściej pod jakąś zabudowę lub ścieżki, a nawet chodnik. Wylewka betonowa przyda się zatem podczas remontu domu, ale także przy budowie tarasu. Bez względu na to, jakie prace planujemy wykonać, to zazwyczaj pojawia się pytanie ile worków gotowej wylewki na 1 m²? Odpowiedź nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać, bo każdy producent ma różne informacje na produktach, a opinie użytkowników na różnych forach, także wskazują inne wartości. Podpowiadamy zatem, na ile starczy 25 kg wylewki i jak to prawidłowo obliczyć. 

Wylewka betonowa – ile na m²?

Tak naprawdę ciężko jednoznacznie stwierdzić ile potrzeba wylewki na wykonanie 1 m2. Wszystko zależy również od tego, jak gruba będzie przygotowywana przez nas wylewka. Przyjmuje się, że odpowiednia jej grubość zależy od przeznaczenia, jednak nie powinna być cieńsza niż 1 cm. Oczywiście jej grubość zależeć będzie od przeznaczenia. Jeśli chcemy sami wykonać wylewkę, musimy pamiętać o użyciu odpowiednich komponentów i ich niezbędnych proporcjach. Wszystko po to, aby finalnie powstała wylewka była solidnie związana, nie pękała i dokładnie wygładziła wylewany teren. Jeśli chcemy sami przygotować wylewkę betonową, która posłuży na przykład na posadzkę, to należy przygotować około 25 kg cementu, 25 kg piasku, 40 kg żwiru, 10 l wody oraz 1 szklankę plastyfikatora. Takie proporcje są odpowiednie, aby przygotować wylewkę betonową na 1 m2. Na ile starczy 25 kg wylewki?

Jak obliczyć ile potrzeba wylewki na m²?

Aby prawidłowo wyliczyć ilość wylewki betonowej na m², należy znać powierzchnię, na której ma się znaleźć wylewka betonowa. W przypadku wylewki gotowej zazwyczaj producenci podają, żaby wykonać 1 m2 wylewki o grubości 1 mm potrzeba od 1,5 do 2,2 kg gotowej masy, w zależności od gęstości właściwej danej wylewki. Jeśli wolimy się upewnić, ile worków wylewki na m² będzie konieczne do naszych prac, to zawsze można skorzystać dostępnych w internecie kalkulatorów budowlanych. Są one na tyle dokładne, że można zaznaczyć podczas wyliczenia margines zapasu, który w niektórych sytuacjach jest niezbędny. Narzędzie pozwoli ustalić na ile wystarczy 25 kg wylewki.

Ile worków gotowej wylewki na 1 m² – opinie na forach

Jest wiele zapytań w internecie na różnych forach branżowych, które dotyczą właśnie różnych porad, co do tego ile worków gotowej wylewki na 1 m², lub w przypadku robienia jej na własną rękę, wylewka betonowa ile na m²? Pojawiają się również często prośby o pomoc w wyliczeniu konkretnej wartości. Wielu użytkowników opisuje również swoje doświadczenia, co do opinii o gotowych wylewkach. Warto zajrzeć na różne fora i w razie trudności czy wątpliwości zapytać o wątpliwe kwestie.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze