Domy bez pozwolenia – projekty na stronie rządowej

Domy bez pozwolenia – projekty na stronie rządowej

Budowa domu wielu osobom kojarzy się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Okazuje się jednak, że prawo budowlane w 2023 roku pozwala na budowę domu bez pozwolenia. To ogromne ułatwienie i pomoc dla wielu inwestorów, którzy marzą o budowie własnego lokum. Innym ułatwieniem są projekty domów dostępne na stronie rządowej, które można pobrać bezpłatnie.

Domy bez pozwoleń – prawo budowlane 2023

W 2023 roku Sejm przyjął zmiany, które pozwolą na budowę domów wielu inwestorom. O ile już od pewnego czasu istnieją zmiany pozwalające na budowę domu bez pozwolenia o metrażu do 70 metrów kwadratowych, w 2023 roku możliwa będzie budowa domów o dowolnym metrażu jedynie na podstawie zawiadomienia. Ogromnym ułatwieniem są także darmowe projekty domów dostępne na rządowej stronie. Warunkiem budowy domu bez pozwolenia jest to, aby budynek był:

  • wolnostojący;
  • maksymalnie z dwiema kondygnacjami (tj. parter i poddasze);
  • przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe czy rekreacyjne;
  • tworzony przez prywatnego inwestora, a nie dewelopera.

Co ważne, budynek musi posiadać obszar oddziaływania na terenie działki, na której będzie usadowiony. Jedynym obowiązkiem inwestora jest zgłoszenie budowy, a następnie zawiadomienie o zakończeniu budowy. Warto wspomnieć, że zmiany przepisów nie dotyczą deweloperów, którzy nadal muszą ubiegać się o stosowne pozwolenia.

Projekty domów 70 m2

Niezwykle istotnym jest fakt, iż inwestorzy mogą skorzystać z gotowych projektów domów do 70 m2, które znajdują się na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. To ogromne ułatwienie i oszczędności dla każdej osoby, która chce wybudować własny dach nad głową.

Projekty można filtrować według powierzchni, kondygnacji, liczby pokoi, a także typie budulca, dachu i zastosowanych rozwiązaniach. Następnie wystarczy kliknąć w interesujący projekt i wypełnić formularz, dzięki któremu projekt trafi na podany adres e-mail. Oczywiście po kliknięciu w dany projekt można poznać jego szczegóły np. rozplanowanie pomieszczeń, a także możliwości aranżacyjne.

Warto wiedzieć, że na stronie dostępne są jedynie projekty wyłonione z konkursu ogłoszonego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. To budynki o wysokich walorach funkcjonalnych, estetycznych, ekologicznych, a przede wszystkim oszczędne. Niewykluczone, że wkrótce pojawią się kolejne projekty domów powyżej 70 m2. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłosił konkurs na bezpłatne projekty domów o różnych powierzchniach. Może okazać się jeszcze w tym roku będzie można pobrać je ze strony GUNB.

Projekt domu 70 m2 – czy warto korzystać z gotowych rozwiązań?

Gotowe projekty domów 70 m2 to ogromne ułatwienie dla wszystkich osób, które planują budowę. Okazuje się, że korzysta z nich coraz większa liczba inwestorów, a wszystko przez fakt, iż są one bezpłatne i dostępne praktycznie natychmiast. Dają szansę na szybką budowę wymarzonego domu całorocznego czy letniskowego.

Warto pamiętać, że o ile gotowe projekty to szansa na ogromne oszczędności, w praktyce okazuje się, że nie każdy będzie idealnie pasował do danej działki. Bardzo często konieczne może być przekształcenie projektu i dopasowanie do posiadanej nieruchomości, co wymaga zatrudnienia architekta. W wielu przypadkach darmowe projekty pozwalają na ogromne oszczędności, w końcu zakup projektu w biurze architektonicznym to koszt kilku tysięcy złotych. Warto skorzystać z darmowych projektów, a w przypadku problemów z ich dopasowaniem do działki można zgłosić się do architekta, który pomoże przekształcić projekt.

Aby zbudować dom konieczne jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego organu. Należy pamiętać, że najważniejsze jest nie tylko posiadanie projektu budowlanego, ale także decyzji o warunkach zabudowy oraz dziennika budowy. Ważne jest również, aby nad całą inwestycją czuwał kierownik budowy. Należy wiedzieć, że prowadzenie dziennika budowy możliwe jest zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Papierowy dziennik obowiązuje do końca 2029 roku, natomiast elektroniczny dostępny jest już od stycznia 2023 roku.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze