Domy bez pozwolenia – ile metrów kwadratowych może mieć taki budynek?

Budowa domu to nie tylko spore koszty, ale również masa formalności. Okazuje się, że możliwa jest budowa domu bez pozwolenia, co pozwala znaczenie ograniczyć ilość dokumentów koniecznych do przedstawienia i skraca całą procedurę. W 2023 roku zmianie ulegają przepisy o dozwolonym metrażu, dzięki temu pozwolenia na budowę staną się konieczną formalnością jedynie dla deweloperów. Ile metrów kwadratowych może mieć dom bez pozwolenia? O tym będzie nasz artykuł.

Dom bez pozwolenia 2023

17 sierpnia 2023 roku Sejm przyjął przepisy, które ułatwiają budowę domu wielu inwestorom. Budowanie na zgłoszenie będzie możliwe jeszcze w tym roku. Dotyczy dowolnego metrażu, co jest jeszcze większym ukłonem w stronę inwestorów niż Ustawa z 2022 roku, która daje szansę budowy domu bez pozwolenia do 70 metrów kwadratowych. Przepisy jasno wskazują, że wystarczy jedynie zgłoszenie.

Rok 2023 to szansa na budowę domu bez pozwolenia. Znowelizowana ustawa zakłada, że istnieje możliwość budowy domu bez pozwolenia nie tylko do 70 metrów kwadratowych, ale również o większej powierzchni. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podaje, że możliwe jest postawienie domu według uproszczonych procedur, w sytuacji gdy dom:

  • będzie wolnostojący;
  • będzie posiadał maksymalnie dwie kondygnacje (parter i poddasze);
  • będzie przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe bądź rekreacyjne;
  • inwestorem będzie osoba prywatna, a nie deweloper;
  • będzie posiadał obszar oddziaływania na terenie działki, na której będzie mieścił się budynek.

Należy pamiętać, że ustawa nakłada obowiązek złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy, co pozwoli uzyskać zgodę na użytkowanie budynku.

Co istotne, zmiany w przepisach dotyczą jedynie osób prywatnych. Deweloperzy nadal muszą starać się o pozwolenie na budowę.

Domek bez pozwolenia na budowę – procedury

Aby móc zbudować dom bez pozwolenia konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Należy zgłosić go do odpowiednich organów budowlanych poprzez złożenie stosownych dokumentów. To dziennik budowy, projekt budowlany i decyzja o warunkach zabudowy. Oczywiście budynki bez pozwolenia muszą być budowane z czuwającym nad inwestycją kierownikiem budowy. Bardzo dużym ułatwieniem dla inwestorów mogą być darmowe projekty, które na swojej stronie udostępnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. To wiele projektów wśród których każdy może wybrać idealny dla siebie. Dzięki nim można zbudować dom na zgłoszenie 70 m2, a także większy na własne potrzeby. Obecnie baza posiada projekty domów do 70 metrów kwadratowych, jednak wkrótce zostanie uzupełniona o inne większe budynki.

Budowanie na zgłoszenie – krok po kroku

Zmiana przepisów w 2023 roku sprawia, że każda osoba, która chce postawić dom na własny użytek może to zrobić bez pozwolenia. Takie zmiany wprowadzają jednak obowiązek wcześniejszego zgłoszenia zamiaru budowy do urzędu. Zmiana zapisów ustawy sprawi, że zmniejszy się liczba formalności koniecznych do załatwienia. Chodzi tu nie tylko o inwestorów, ale również administrację budowlaną, która niejednokrotnie mogła borykać się z uciekającymi terminami.

Budowa domu krok po kroku:

  • uzyskanie projektu z darmowej bazy ministerstwa;
  • zgłoszenie budowy i dostarczenie projektu (komplet dokumentów zabezpiecza inwestora – nie daje urzędnikom prawa do odmowy budowy);
  • zatrudnienie kierownika budowy;
  • założenie dziennika budowy;
  • rozpoczęcie prac nad budową domu;
  • zakończenie prac budowlanych;
  • zgłoszenie zakończenia budowy przez kierownika budowy w ciągu 14 dni.

Jak widać, cała procedura uległa uproszczeniu.

Budynek bez pozwolenia – formalności

Decydując się na budowę domu bez pozwolenia, warto skorzystać z naszych porad. Każdy inwestor musi zadbać o dopełnienie kilku formalności. Jeśli działka nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, konieczne jest uzyskanie stosownej decyzji o warunkach zabudowy. Warto pamiętać, że pomimo zmniejszenia liczby formalności nadzór budowlany nadal będzie posiadał uprawnienia do kontroli budynków, szczególnie jeśli pojawiają się nieprawidłowości.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze