Dalmierz laserowy — jak z niego dobrze korzystać?

Wykonanie dokładnego pomiaru odległości na placu budowy lub podczas remontu jest bardzo ważne i nie zawsze tradycyjne narzędzia miernicze są na tyle precyzyjne, by oddać faktyczne liczby. Dalmierz laserowy to nowoczesne urządzenie, które wykona dokładny pomiar.. Czym jest dalmierz i jak z niego korzystać? Sprawdź!

Dalmierz laserowy — co to jest i gdzie można go stosować?

Dalmierz laserowy to narzędzie służące do określenia odległości od obiektu nieprzeźroczystego za pomocą promienia lasera, który jest podczerwony. Z urządzenia korzysta się na budowie, w pracach remontowych, geodezji, ale również stosowany jest przez policję, wojsko, myśliwych, a także w  sporcie (golf, strzelanie długodystansowe). 

Dalmierz laserowy używany na budowie czy przy remoncie służy do pomiaru odległości w pomieszczeniach oraz na placach budowy z dokładnością do kilku milimetrów, a jego zasięg wynosi od 200 do 300 metrów. W słabo oświetlonych pomieszczeniach, w których jest duża wilgotność, a ściany są porowate, zasięg wynosi maksymalnie 100 metrów. Jest to małe podręczne narzędzie, które można ze sobą zabrać wszędzie.

Dalmierz budowlany potrafi wykonać kilka pomiarów jednocześnie oraz uśrednia wynik, dzięki czemu wyklucza się błąd pomiarowy. Oprócz podstawowej funkcji dalmierze mają dodatkowe opcje takie jak: obliczanie powierzchni, objętości i wysokości oraz pomiar kątów. 

Dalmierz laserowy stosowany w sporcie i łowiectwie działa na takiej samej zasadzie, jak ten budowlany, jednak różnią się budową i zasięgiem. Zasięg wynosi od 400 do 1200 metrów z dokładnością do 1 metra, a konstrukcja przypomina lornetkę lub monokl, a jego waga może wynieść nawet 0,5 kg. Niektóre modele mogą być zamontowane bezpośrednio na broni i mowa tutaj o dalmierzu laserowym wraz z celownikiem. Użytkownik uruchamia go zdalnie za pomocą bezprzewodowego włącznika umieszczonego na broni.

Profesjonalne dalmierze laserowe Benetech Poland dają dostęp do wielu świetnych funkcji, a przy tym wyróżniają się bardzo dużą precyzją pomiaru. Warto podkreślić też, że wybrane urządzenia mają możliwość zapisywania wyników pomiarów i przechowywania ich w pamięci tymczasowej urządzenia. To ogromny komfort, który jednocześnie znacznie ogranicza ryzyko popełnienia przez pracownika błędu przy zapisywaniu pomiarów.

Jak prawidłowo korzystać z dalmierza laserowego?

Prawidłowe wykonanie pomiaru dalmierzem laserowym polega na przyłożeniu góry lub dołu urządzenia — w zależności od wybranej funkcji — do jednego końca mierzonego odcinka. Kolejnym krokiem jest wymierzenie lasera w przeciwny punkt. Drżenie ręki może zaburzyć prawidłowy wynik, dlatego dalmierz wykonuje kilka pomiarów jednocześnie, co wyklucza popełnienie błędu pomiarowego. 

Warto wspomnieć, że zasięg pomiaru odległości wykonanej przez dalmierz laserowy zależy od ujrzenia plamki laserowej, ale również od materiału, na które pada światło. W ciemniejszych pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, a powierzchnia jest chropowata zmniejsza się zasięg urządzenia. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze