Okna antracyt – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

W obecnym sezonie możemy zaobserwować prawdziwy „boom” na antracytowy kolor w architekturze. Dachówki, rynny, rolety czy parapety, a dzisiaj jeszcze okna – antracytowe dodatki to prawdziwy hit. W jaki sposób jednak dobrze je dopasować do elewacji i pozostałych elementów, aby przydawały elegancji?

Klasyczne, białe ramy poszły w odstawkę dobry rok temu, kiedy zaczęły pojawiać się coraz odważniejsze i nowocześniejsze aranżacje wnętrz. Dzisiaj antracytowe ramy okienne nikogo nie dziwią. Czy jednak to wysoce estetyczne rozwiązanie posiada jakieś wady?

Okna antracyt – wady

Odcienie głębokiej szarości, jakimi są odcienie antracytu pochodzącego od węgla, są dzisiaj modne. Podkreślają nietuzinkowy charakter wnętrza, jednocześnie są minimalistyczne oraz eleganckie. Niekoniecznie też wymuszą zastosowania koloru podłóg w tym samym odcieniu dla zachowania idealnej spójności – okna antracytowe w opinii ich posiadaczy są doskonałym uzupełnieniem projektu nowoczesnego domu. Jednak okna antracytowe wady również będą posiadać – poza oczywistymi, głównie estetycznymi, zaletami. Jeśli chodzi o okna antracyt, cena ich zawsze będzie znacznie wyższa niż standardowych, białych opraw. To kwestia głównie mody, im na coś jest większy popyt i im jest mniej konwencjonalne, tym wyższa jest ustalana cena takiego dobra. W przypadku okien antracytowych wadą może dla niektórych inwestorów być konieczność dopasowywania kolorystyki wnętrza i podporządkowania jej właśnie ramom okiennym. Co więcej, moda, jak każda, kiedyś przeminie – okna antracytowe opinie estetycznych i pięknych mają teraz, ale nie wiadomo przecież, jak będzie w tej kwestii choćby za dekadę.

Szukasz okien? Sprawdź ofertę: https://www.oknakonieczny.pl/

Okna antracyt – struktura czy gładki?

Producenci oferują wiele propozycji okien antracytowych – struktura czy gładki to jedynie zarys wszystkich dostępnych na rynku kombinacji. W przypadku strukturalnych modeli klient może wybrać ramy stylizowane na drewno. Są też dostępne wersje szczotkowane, dające metaliczny efekt; inne będą specjalnie polerowane. W przypadku wyboru okien antracyt – struktura czy gładki, wybór zazwyczaj pada na gładkie wersje ze względu raz – na cenę, dwa – na większe, według niektórych, możliwości aranżacyjne. Poza budżetem to zwykle kwestia gustu – tak dopasowane okna mają stanowić rodzaj ramy, podkreślającej  urodę ogrodu znajdującego się za nim.

Antracytowe okna – jaka elewacja będzie pasować?

Niestandardowa kolorystyka stolarki okiennej wymaga dopasowania również odpowiedniego koloru elewacji i zewnętrznych oraz wewnętrznych parapetów. Jeśli chodzi o antracytowe okna i to, jaka elewacja powinna do nich pasować, opinie są podzielone. Najczęściej antracytowe okna – jaka elewacja, to już indywidualna sprawa – łączone są z bardzo jasnymi tynkami, najczęściej odcieniami bieli i delikatnej szarości dla uzyskania jak największego kontrastu.

Okna antracyt – jaki parapet wewnętrzny?

Nie bez znaczenia jest odpowiedź na dylemat związany z oknami antracytowymi – jaki parapet wewnętrzny będzie się z nimi najlepiej komponował? Najczęściej tam, gdzie okna antracytowe, taki parapet wewnętrzny – inwestorzy lubiący nowoczesne, odważne rozwiązania inwestują w kamienne parapety wewnętrzne, także w ciemnych kolorach. Jeśli wnętrze pokoi ma być jasne i przejrzyste, dobrym pomysłem będzie zamontowanie kamiennych, kontrastowych parapetów w jasnym kolorze.

Okna antracyt – cena i opinie

Nie tak łatwo i jednoznacznie można wypowiedzieć się o oknach antracytowych i cenie za stolarkę w tym kolorze. Wiadomym jest, że okien antracytowych cena zawsze będzie znacznie wyższa, niż białych. Na cenę okien antracytowych bezpośredni wpływ mają jednak ich parametry, a więc stopień przenikania cieplnego, ilość szyb, budowa profilu oraz oczywiście wielkość samego okna czy grubość ramy, a także sposób dzielenia przestrzeni. Ceny będą różnić się też w obrębie ofert różnych producentów. Mimo wyższych cen, okna antracyt opinie niezmiennie mają bardzo dobre.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze