Sztukateria – jak zrobić?

Wewnętrzne sztukaterie niejedno mają imię. Zanim zajmiemy się sztukaterią ścienną – jak zrobić ją we własnym domu czy mieszkaniu – warto przyjrzeć się wszystkim opcjom oraz możliwościom, jakie stwarza ten rodzaj dekoracji. Jak się okazuje, stylizacje tego typu nie są trudne do wykonania, poradzimy sobie więc z nimi bez trudu samodzielnie przy minimalnych zdolnościach manualnych.

Ścienne sztukaterie kojarzą nam się ze stylizowanym, eleganckimi wnętrzami. Taki efekt można osiągnąć w dowolnej chwili również u siebie w domu. Wystarczy wybrać konkretny motyw sztukaterii. Jak zrobić resztę? Zaraz podpowiemy.

Jak zrobić sztukaterię na ścianie?

Każda instrukcja, jak zrobić sztukaterię na ścianie, zaczyna się od podstaw, czyli wybrania konkretnego elementu, jaki chcemy umieścić na ścianie. Najczęściej wybieranym motywem sztukaterii ściennych są… listwy, odpowiednio rozplanowane na powierzchni ściany. To jednak nie jedyna opcja, jaką mamy do wyboru – sztukaterią są również gzymsy, ozdobne rozety, pilastry. Według fachowców sposób, jak zrobić sztukaterie, nie jest trudny. Znacznie trudniejszym i bardziej skomplikowanym zadaniem jest precyzyjne rozplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów tak, aby efekt był zadowalający. Jeśli mamy już przygotowany plan, jak zrobić sztukaterie, czas na zgromadzenie niezbędnych narzędzi oraz samych elementów dekoracyjnych.

Sztukateria – jak zrobić efektowną dekorację na ścianach?

Według wielu znawców piękna i sztuki niezwykle wykwintną dekoracją jest sztukateria. Jak zrobić tę wyjątkową dekorację w swoim domu? Same elementy do wykonania sztukaterii są powszechnie dostępne w sklepach. Wykonuje się je z kilku materiałów. Głównie produkowane są z gipsu ceramicznego, w sklepach nie brakuje też wersji styropianowych czy odlanych z żywicy poliestrowej. Listwy, zarówno na suficie czy na ścianach, montowane są za pomocą odpowiedniego kleju, dedykowanego do rodzaju materiału, z jakiego jest wykonana sztukateria ścienna. Jak zrobić pierwszy krok, czyli jak przygotować powierzchnię na zamontowanie dekoracyjnych elementów?

producent-sztukaterii-styroplast

Prosty sposób, jak zrobić sztukaterię na ścianie krok po kroku

Najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie podłoża pod klejenie sztukaterii ściennych. Jak zrobić pierwszy krok? Powierzchnia ściany musi być dokładnie oczyszczona oraz zagruntowana odpowiednim środkiem chemicznym. Trzeba pamiętać, że listwy przeznaczone do zrobienia sztukaterii naściennej są bardzo długie – mogą mieć 240 cm długości, czasem nawet 250 cm. Standardowo spotyka się również takie o długości 200 cm. Dlatego tak ważne jest dokładne rozplanowanie dekoracji. Listwy najczęściej przycina się pod kątem 45 stopni. To najbardziej estetyczny sposób ich łączenia. Jak zrobić sztukaterię, jeśli listwy występują w kilku rodzajach? O ile imitacje pilastrów czy rozety wykonywane są zwykle z trzech głównych materiałów, tak same listwy sztukateryjne mogą występować w przeróżnych odmianach. Spotkamy więc listew drewniane, gipsowe, z MDF-u, styropianowe, ze styroduru, ale i poliuretanowe. To stwarza możliwość idealnego dopasowania elementu dekoracyjnego do potrzeb i oczekiwań. Listwy sztukateryjne oraz inne elementy sztukaterii przyklejamy za pomocą specjalnego kleju do tego rodzaju detali. Przy nakładaniu go należy pamiętać, aby wypłynął poza obrys przedmiotu. Nadmiar należy zetrzeć wilgotną gąbką. Jeśli chodzi o sztukaterie ścienne, jak zrobić ją samodzielnie – sama metoda jest bardzo prosta. Fachowcy z doświadczenia wiedzą, że najwięcej czasu i energii zabiera zaplanowanie i dopasowanie sztukaterii do sposobu zagospodarowania pomieszczenia.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze